Aile Terapisi Nedir?

0
Aile terapisi nedir sorusuna verilecek cevap genellikle iki ayrı şekilde olacaktır; bu kavramın nasıl kullanıldığı ile ilgili bir durumdur.

Aile Terapisi Birinci anlam; Bireyde bir psikiyatrik bozukluğun oluşumunun anlaşılması ve sağaltılmasında kullanıldığı durumlardır. Bu durumda ailesindeki ilişkilerin dinamiklerinin anlaşılması ve düzeltilmesi için kullanılan açıklama ve sağaltım biçimlerini kapsar.

İkinci anlam; ise bir aile olarak birlikte yaşayan insanların ilişkilerindeki çatışma, sıkıntı ve yakınmaların ele alındığı ve düzeltilmeye çalışıldığı sağaltım biçimlerini kapsar. Bu ikincisini evlilik terapisi olarak adlandırmanın daha uygun düştüğü söylenmektedir.

Aile Terapisi Ne Değildir?

Aile üyelerini bir araya toplayarak, amatörce konuşmalar yaparak, kendi sağduyusuna güvenerek öğütlerde bulunmak değildir.
Ailenin bir üyesinde ortaya çıkan sorunun ya da birkaç üyenin birlikte yakındıkları bir sorunun, aile üyeleri ile toplu oturumda konuşup, sadece dile getirmesiyle herkesin sorunu artık bildiğini ve bunu kendiliğinden çözebileceklerini sanmaktan ibaret de değildir.Yeterli psikoterapi eğitimi ve deneyiminin yanı sıra özellikle bu terapi yolundaki teknik yöntemlerin de bilinmesini, ayrıca uygulamada da belli bir klinik deneyimi gerektirir.

Share.

Leave A Reply