Aile ve Çift Danışmanlığı Nedir?

0
Aile ve çift Danışmanlığında amaç,

Aile ve Çift Danışmanlığın da; aile içinde ve çiftler arasında yaşanan zorlu ve sıkıntılı süreçlerin ele alınarak çatışmaların çözülebilmesi ve tüm aile üyelerinin sağlıklı yönde değişiminin ve gelişiminin sağlanmasıdır. Aile ve çift Danışmanlığında hem aile içi ilişkilerin düzenlenmesi hem de diğer insanlar ve durumlar ile ilişkilerin düzenlenmesi hedeflenmektedir.

Ülkemizde aile ve çift Danışmanlığı son yıllarda giderek artan bir öneme sahiptir. Bireyler, sıkıntılı ve zor olan döngülerinden kurtulabilmek için tüm sistemde meydana gelebilecek bir değişime ihtiyaç duymaktadırlar.

PADEM Psikoloji Aile Danışmanları; üyelerinin birbirlerine yardım edebilmeleri için yapıcı yollar bulmasına yardım ederler. Her bir üyenin sıkıntısı aile sistemi içinde değerlendirilir. Aile Danışmanlığı alan bireyler, kendileri ve diğer aile üyeleri hakkında daha fazla şey öğrenmektedirler. Bireylerin birbirleri ile kurdukları yakın ilişkiler desteklenmektedir. Problemlerle baş etme becerilerinin edinilmesi ile birlikte, sadece o anda yaşanan durumlara çözüm üretilmesi değil, sonrasında da yaşanabilecek bazı zor durumlarla baş edilebilmesi sağlanabilmektedir.

PADEM Aile ve Çift Danışmanlığından; özellikle aile ve çift ilişkilerinde problem yaşayan herkes yararlanabilir. Aile ve Çift Danışmanlığının çok geniş ve yaygın bir kullanım alanı vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

Çift ilişkileri, evlilik problemleri, boşanma, çocuk ve ergenlerde davranış bozukluğu ve okul problemleri, duygusal istismar, ihmal ve şiddet, aile yaşamında değişiklikler (iş değişikliği, taşınma vb.), ebeveynlik becerileri, üvey bireyi bulunan ailelere destek, evlat edinme, üvey ebeveyn/çocuk ilişkileri, göç eden ailelere destek, iş stresi, iletişim sorunları, iş-özel hayat arasındaki dengesizlikler, çocukların davranış ve okul sorunları, aile bireylerinden birinin kaybı, aile-içi çatışmalar, çocukluk dönemi travmaları, yeniden evlenen çiftler, evlatlık alan aileler, aile-içi şiddet, aile-içi cinsel tacizdir.

Share.

Leave A Reply