Boşanmada Terapist Terapi Sürecini Nasıl Yönlendirir?

0
Boşanma Terapisti;

Boşanma Terapisti Danışmanlık desteği için yardım isteği ile başvuran çiftlerden biri “boşanmak istemiyorum ya da boşanmak istiyorum” diyerek terapiye geldiğinde, terapistin ilk müdahalesi ; boşanmak için ilişkinin düzelmesinin gerekliliğidir.

Sorunlu ilişkilerde boşanma fikri gerçeğe yaklaştıkça, uzaklaşılan ve alınması zor bir karar haline gelir. Aile danışmanlığı sürecinde terapide kullanılan ilk yaklaşımlardan biri; ilişkinin bir süre askıya alınmasıdır. Örneğin çiftlere 15 gün süre ile asla yüz yüze görüşme yapılmaması, telefonla konuşulmaması, ayrı yerlerde yaşama ve bu sürede varlıklarından bile haberdar olunmaması önerildiğinde, buna “boşanmak en iyi çözüm “diye yaklaşan çiftlerde dahi ilk tepki reddetme olabilmektedir.

Çift terapisine başvuranların çoğunluğunu kadınlardan oluşmakta ve çiftlerin bir kısmı terapi sürecine sıcak bakmamaktadırlar. Terapiye her iki tarafında katılması sonuç almayı kolaylaştıran ve terapi süresini azaltan bir unsurdur. İlişkide mağdur olan tarafın (çoğunluğu kadın) tek başına katılacağı terapi seansları da hem ilişki adına hem de kendi adına çok önemli ve faydalıdır.

Share.

Leave A Reply