Evlilik Terapisi İstanbul

0
Evlilik Terapisi;

İstanbul’da Evlilik terapisi hizmeti almaya karar veren aileler özellikle nasıl bir psikologa / evlilik terapistine gideceklerine karar verme noktasında genelde zorlanırlar. Ailelerin karar verememeleri son derce anlaşılabilir bir durumdur. Sonuçta hakkında çok az şey bildikleri bir kurumdan hizmet satın alacaklar ve bu hizmet aileler için hayati öneme sahip.

İstanbul’da evlilik terapisi hizmeti arayan aileler genellikle evlerine yakın bir terapi merkezi ararlar. Terapi merkezini seçme noktasında karşılaşılan bir diğer konu da genellikle evlilik terapisinin maliyetidir. Özellikle ekonomik açıdan orta ve dar gelirli aileler terapi sürecinin ne kadar süreceğini ve bu süre zarfında ne kadar ücret ödeyeceklerini merak ederler. Aileleri seçim yapmakta zorlayan bu iki durumu biraz irdeleyelim.

İstanbul’da Evlilik Terapisti Arayan Aileler ’in Dikkat Etmeleri Gereken Unsurlar:

1) Terapistin çeşitli terapi modelleri konusunda bilgili olması: Farklı terapi modelleri konusunda deneyimli bir evlilik terapisti ailelerde karşılaşabileceği farklı problemlere farklı çözümler üretebilir. Evlilik terapisinde bir sıkıntı yaşamaz. Bakırköy de evlilik terapisi için destek alınabilecek kurumlar arasında PADEM Psikoloji öne çıkmaktadır.

2) Terapistin yeterli deneyime sahip olması: Vaka deneyimi olan evlilik terapistleri benzer sorunlara benzer çözümler üretme noktasında deneyim kazanırlar. Bu da terapi sürecini zaman açısından kısaltan bir durum olduğu kadar ailenin yaşadığı sorunlara terapistin getireceği köklü çözümler bulmasını kolaylaştırır.

3) Eğitim: Evlilik terapisti sahip olduğu lisans diplomasının yanı sıra (tercihen yüksek lisansını tamamlamış olmalıdır) süpervizyon ve farklı eğitim olanaklarını kullanarak kendini geliştirmiş olmalıdır. Evlilik terapisi hizmeti almaya karar veren ailelerin ikinci olarak dikkat ettikleri konu terapi süresinin uzunluğu ve terapi süresince ödeyecekleri ücrettir.

Aileler kimi zaman evlilik terapistine seans ücretleri daha uygun oldukları için gitmeye karar verirler. Unutulmamalıdır ki bir evlilik terapisinin kaç seans süreceği ailenin evlilikte yaşadığı sorunlarla ilgili olduğu kadar evlilik terapistinin donanımı ile de yakından ilgilidir. Bu açıdan evlilik terapisi konusunda yeterli deneyimi ve donanımı bulunmayan bir terapiste gitmek aileye zaman para ve en kötüsü ailesini kaybettirebilir. Bu açılardan evlilik terapistine giderken iyi araştırılıp doğru karar verilmelidir.

Share.

Leave A Reply