En İyi Evlilik Terapisti

0
Evlilik Terapisi ;

Aileler genellikle karşılaştıkları sorunların hızlı bir şekilde üstesinden gelebilmek için en iyi evlilik terapistini ararlar. Bu durum son derece anlaşılabilir bir bakış açısıdır. Çünkü konusunda yeterli bilgisi ve deneyimi olmayan empati becerisinden yoksun, analiz yeteneği olmayan bir evlilik terapisti ile çalışmaya başlayan aileler sorunlarının çözümünde bir ilerleme görmediklerinde hayal kırıklığı yaşamakta, evlilik sorunlarının çözümü noktasında ciddi bir endişeye kapılmaktadırlar.

Evlilik sorunları yaşayan bir çifte bir evlilik terapisti tavsiye edileceğinde çok hassas davranılmalı, söz konusu durumun insanların hayatlarını derinden sarsacak bir travmayla sonuçlanabileceği unutulmamalıdır.

Evlilik Terapistinin Sahip Olması Gereken Özellikleri

1) Deneyim (Tecrübe) : Farklı vakalarla çalışmış olan psikologlar benzer sorunlarla karşılaştıklarında bu sorunlara karşı daha kolay çözüm yolu üretebilmektedirler.

2) Analiz Yeteneği: Bir evlilik terapisti karşılaştığı farklı vakalara karşı sorun çözme yeteneği geliştirebilmelidir. Bunu sağlayan temel unsurlardan biri terapistin analiz yeteneğidir.

3) Eğitim: Evlilik Terapistleri ne kadar analiz yeteneği ve deneyimi yüksek olursa olsun gerekli lisans ve lisans sonrası eğitimlerini almadıklarında sorunlara akademik yaklaşma sıkıntısı yaşayacaklardır. Bu nedenle en iyi evlilik terapisti olmanın olmazsa olmaz etmelerinden biri evlilik terapisi konusunda iyi bir eğitim almış olmaktır.

4) Etkin dinleme ve empati yeteneği: Empati bilindiği gibi kendimizi bir başkasının yerine koyabilme hissetttiklerini hissedebilme yeteneği olarak tanımlanır. Empati yeteneğinden yoksun olan ve evlilik sorunlarını robotik bir biçimde ele alan evlilik terapisti danışanlarına istendiği ölçüde ulaşmakta çeşitli zorluklar yaşayabilir. Aynı şekilde etkin dinleme ve aile üyelerine doğru zamanda ve yerde etkili geri bildirimler verebilmek hayati önem taşımaktadır.

5) İyi bir evlilik terapisti bireylerden çok sistemde oluşan çatlakları gidermeye çalışır. Bunu yaparken de mümkün olduğu kadar ailenin genelini ilgilendiren sorunlarda aile üyelerinin tamamı ile çalışır.

6) En iyi evlilik terapistleri alternatif evlilik kuramlarını iyi bilen ve uygulayan kişilerdir. Kuramsal bilgi ve vaka deneyimi farklı kapıları açmak için bulundurduğumuz anahtarlara benzerler. Anahtarımız ne kadar çoksa farklı kapıları açabilme ihtimalimiz de artacaktır.

Kurumumuzda evlilik terapisi hizmetini konusunda deneyimli ve eğitimli uzman psikologlar yürütmektedir. PADEM Psikolojide bir uzman sadece bir alanda çalışır. Örneğin bir uzman, evlilik terapisi konusunda çalışıyorsa sadece evlilik terapisi vakalarını alır bu da uzman kadronun tecrübesini ve sunulan hizmetin profesyonelliğini arttıran bir unsurdur

Share.

Comments are closed.