Evlilik Terapisi

0

Son yıllarda evlilik terapisine başvuran çiftlerin sayısında artış  gözlenmektedir. Psikolog ve terapistlerden destek almak isteyen bu başvuruların büyük çoğunluğunun; İstanbul gibi büyük şehirlerde Aile-Evlilik terapisine başvuranlar, ilişkinin kopma noktasına geldiği çiftler ve sıklıkla evliliğin dayanılmaz hal aldığı, kendileri için artık bir şey ifade etmediğini söyleyen kadınlar olmaktadır. Evlilik terapisi istatistiklerine bakıldığında başvuran kadınların oranının erkeklere göre oldukça fazla olduğu görülmektedir.   “İlişkimizde problemler var”, “evliliğimiz çok sorunlu” sözleri ile başvuranların dışında, esas nedenleri gizleyenler de olmaktadır. Çiftlerin terapiye başvurma amaçları; evliliklerini veya ilişkilerini kurtarmaktır.

Evlilik Terapisi Başvuru Yoğunluğu ?

Aile terapisi hizmeti alanların bir kısmı ”Evliliğimizde sorun var”, ”İlişkimizde problem var düşüncesiyle terapi hizmetine başvururken, asıl sorunu gizleyerek; depresyon, psikosomatik şikayetler, aile terapistine başvuranlara da oldukça sık rastlanmaktadır.

Bazı çiftlerin terapiste başvurma amaçları; ilişkilerini, evliliklerini kurtarmak olmasına rağmen aile terapistlerinin evliliklerin devam etmesine ya da bitirilmesine karar vermeleri elbette ki etik bir davranış değildir. Evlilik terapisinde terapist bir hakim ya da hakem pozisyonunda değildir. Sorunun çözümünde kim haklı, kim haksız gibi meselelere girilmez. Evlilik terapisti herkese eşit mesafede durur, ilişkideki rolleri, iletişim tarzınızı göstermeye çalışır. Evlilik terapisi sırasında ilişkinizdeki güçlü yanları ve zorlandığınız alanları rahatça görme fırsatı bulur, objektif olarak değerlendirebilirsiniz. Asıl olan her zaman ilişkidir. Evlilik Terapisi için başvuranların çoğunluğunun kadın olduğu ve bir kısım eşin de terapiye sıcak bakmadığı yadsınmayacak bir gerçektir. Terapiye her iki tarafında katılması sonuç almayı kolaylaştırır ve aynı zamanda terapi süresini kısaltır. Ancak unutulmaması gereken şey, kadınlarda Evlilik Terapisinde tek başlarına ilişkileri ve kendileri adına oldukça yol kat etmektedirler.

 

Share.

Comments are closed.